ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

تخم های نطفه دار را ضد عفونی کنید

Admin
17 مرداد 1400
5 دقیقه زمان برای مطالعه
تخم های نطفه دار را ضدعفونی کنید

تخم های نطفه دار، دائما در معرض آلودگی قرار می‌گیرند. به همین دلیل از بین بردن ارگانیزم‌هایی که هنوز روی پوسته تخم جای دارند، یکی از اقدامات اساسی در صنعت پرورش طیور و مرغ است. باید بدانید که به محض نفوذ میکرو ارگانیزم ها به پوسته­، در عرض چند دقیقه خود را به غشای پوسته می‌رسانند.

همانطور که می دانید، ضد عفونی کردن تخم نطفه دار یکی از نکات اصلی در مدیریت بهداشت جهانی جوجه ریزی است.

ضدعفونی کردن تخم نطفه دار با فرمالدئید

یکی از روش ها برای ضدعفونی کردن تخم هایی است که در جوجه کشی استفاده می‌شوند. هر چه گاز دادن بعد از تخمگذاری سریع تر صورت بگیرد تاثیر بیشتر و بهتری خواهد داشت. این روش یعنی گاز دادن با فرمالدئید باعث می‌شود تمام باکتری هایی که هنوز در سطح تخم وجود دارند از بین بروند. ولی این روش قادر به این نمی باشد که باکتری هایی که از طریق روزنه های تخم وارد می‌شوند را به خوبی پاکسازی کند، همچنین اگر تعداد تخم ها زیاد باشد در اتاق مخصوصی این کار انجام می‌شود در غیر این صورت از محفظه ویژه گاز دادن استفاده می‌کنیم..

دقت کنید که گاز فرمالدئید سرطان زا بوده و هنگام کار با آن باید نکات ایمنی زیر را رعایت کنید.

درب های اتاق را به هنگام گاز دادن ببندید.

کارکنان باید در هنگام کار به ماسک های تنفسی دسترسی داشته باشند.

استفاده فرمالین به همراه ترکیبات کلره می‌تواند باعث اثرات سرطان زا شود.

ضدعفونی کردن تخم نطفه دار با اسپری

در این روش از ضدعفونی شما باید با محلولی به صورت دستی تخم مرغ ها را اسپری کنید که می‌توان گفت این روش موثر و خوبی برای ضدعفونی تخم مرغ ها می‌باشد. محلول هایی که ترکیباتی از آمونیوم، فرمالین، مخلوطی از این دو ماده یا مواد فنلی جهت ضدعفونی دارند، از معایب استفاده از این روش به حساب می‌آیند . همچنین بهتر است برای عملکرد بهتر مواد ضدعفونی کننده، دمای آنها بالا باشد.

اشعه‌ی فرابنفش

یکی از روش های کار آمد برای ضدعفونی تخم ها ، استفاده از اشعه‌ی فرابنفش است. زیرا می‌تواند تخمها را از آلودگی و میکروبها را پاک کند. قبل از استفاده از این روش حتما تخم ها را از مدفوع پاک کنید، در غیر این صورت اشعه روی تخمها تاثیری ندارد. دقت کنید که قرار گیری نسبتا طولانی در برابر این اشعه، برای انسان مناسب نیست و می‌تواند برای چشم ها نیز خطرناک باشد.

غوطه ور ساختن تخم ها

برای ضدعفونی کردن تخم نطفه دار به روش غوطه ور ساختن، شما احتیاج به آبی با دمای حدودی ۴۳ تا ۴۹ درجه سانتی گراد دارید. برای پاکسازی آلودگی و ضدعفونی پوسته تخم ها می‌توانید از پاک کننده بهداشتی مانند پرکلرین یا ترکیبات چهارتایی آمونیوم استفاده کنید. عملیات شستشو و ضدعفونی زمانی می‌تواند باعث تشدیدی آلودگی شود که دما آب از دمای گفته شده کمتر شود یا میزان آلودگی از غلظت مواد تمیزکننده بیشتر باشد. دقت کنید که تخم ها را بیشتر از ۳ دقیقه در آب غوطه ور نسازید. همچنین به یاد داشته باشید که تخم ها را در زمان ذخیره سازی به درستی و کاملا، خشک نمایید.

شرکت جوجه پلاس ، تنها فروشگاه تخصصی تخم نطفه دار و جوجه کشی انواع مرغ های زینتی ، ماکیان و طوطی سانان در ایران می باشد. (در مورد ما بیشتر بدانید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 2 =

مطالب مرتبط

آشنایی با اصطلاحات جوجه کشی

آشنایی با اصطلاحات جوجه کشی

جوجه کشی یا جوجه درآوری به فرایندی گفته می شود که در آن تخم های نطفه دار ...
Admin
30 اردیبهشت 1399
آموزش جوجه کشی اردک

آموزش جوجه کشی اردک

جوجه کشی اردک تاحدودی سخت اما بسیار پر ارزش است. بنابراین قبل از جوجه کشی توصیه می ...
Admin
17 مرداد 1400
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader